راهنمای انتخاب و خرید ساعت ورزشی

راهنمای انتخاب و خرید ساعت ورزشی

تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۳۹۴

آیا تا به حال تجربه بستن گوشی آیفون خود به بازو را درهنگام پیاده روی یا دویدن داشته اید؟ و یا تا به حال درهنگام پارو زدن در رودخانه تلاشی برای بررسی وضعیت سرعت خود توسط گوشی اندروید خود کرده اید؟ به شما قول می‌دهم که تجربه‌های ایده‌آلی نبوده باشند. امروزه ساعت‌های ورزشی بسیار متنوع‌تر و پرکاربردتر از یک دهه‌ی گذشته است. ممکن است از شنیدن کارهایی که این ساعت های ورزشی قادر به انجام دادن‌شان هستند شوکه شوید. شاید اکنون زمان خرید یک ساعت ورزشی برای شما فرا رسیده است. اما چگونه متوجه می‌شوید که کدام ساعت بهترین انتخاب برای شماست؟ برای خرید آن به چه دانستنی‌هایی نیاز دارید؟ این ها نکاتی‌ست که در این مقاله با هم مرور می‌کنیم، پس تا پایان این مطلب با ما باشید.

به مانند تمام اقلامی که برنامه‌ی خرید آن‌ها را دارید، در خرید ساعت ورزشی نیز دانستن این که نیازتان چیست اساسی ترین موضوع است. در واقع شناخت نیاز در این امر کلیدی‌ترین کلمه می‌تواند باشد. برای اینکه نیازهای خود را بیابید نگاهی به جدول زیر بیاندازید، این یک نمونه جمع آوری نیازها برای ورزش‌هاییست که آن‌ها را انجام می‌دهید، به طور مثال اطلاعات به شما کمک می‌کند تا با نیازهایی که در هنگام دوندگی، ماهی گیری، کوهنوردی و ... روبرو می‌‌شوید را بشناسید. و شما برای ورزش‌هایی که خودتان با آن درگیر هستید می‌وتانید چنین نمونه‌ای آماده کنید.

خانه هایی که های لایت شده اند ویژگی هایی هستند که برای چند ورزش مختلف مورد نیاز است، و ویژگی هایی که بدون رنگ پس زمینه (رنگ سفید) آمده اند ویژگی‌هایی هستند که مربوط به همان ورزش به خصوص می‌باشند.

شما نیز با لیست کردن نیازهاتان بدین گونه، تشخیص خواهید داد که چه قابلیت‌هایی را در خرید ساعت ورزشی‌‌ باید لحاظ نمایید تا نیازهاتان را برآورده سازد، البته اگر تنها خرید یک ساعت ورزشی در برنامه‌تان باشد .

به هر حال اگر ساعتی بیابید که ویژگی‌های بیشتری نسبت به ویژگی‌هایی که مدنظر دارید، داشته باشد که چه بهتر، البته این نکته را نیز باید مدنظر قرار دهید که به همان نسبت پول بیشتری هم پرداخت خواهید کرد.

در این مثال یک ساعت ورزشی برای دو و کوهنوردیِ فردی که این مشخصات را لیست کرده مناسب است، زیرا ویژگی های مشترک‌شان زیاد است، ولی همینطور که مشاهده می‌کنید قابلیت‌هایی که برای ساعت ماهی‌گیری مورد نیاز است نسبتاً اختصاصی‌تر است.

 

ضد آب (Water Resistance)

ساعت ضد آب

شاید عده‌ای پیرامون ساعت‌های ورزشی اشاره‌ای به مشخصه‌ای شبیه به این کنند: WR 3 ATM. در واقع ATM برآمده از واژه Atmospheres می‌باشد، که برای اندازه گیری عمق آب به کار می‌آید، هر یک اتمسفر به بلندای چیزی در حدود ده متر پر از آب اشاره می‌کند، که یعنی آن ساعت نهایتاً تا این فشار، عملکرد سالمی خواهد داشت.

در اینجا به تفکیک به چند دسته بندی ضد آب که خیلی معمول هستند اشاره ای می کنیم:

• 3ATM/30 meters/100 feet: مناسب برای استفاده روزمره، به طور مثال در زیر بارش باران و یا نشت مایعات بر روی آن در برخوردهای روزانه بدون مشکل عمل می‌کند.

• 5ATM/50meters/165feet: زمانی که این ساعت را به دست دارید اگر اتفاقی به زیر دوش آب هم رفتید خیال خود را مخدوش نکنید.

•  10ATM/100meters/330feet: شناگران و یا غواصان سطح آب (نه در عمق زیاد) باید دست کم ساعتی با این مشخصه به دست داشته باشند.

• 20ATM/200meters/660feet: با به دست داشتن این ساعت دیگر با خیال راحت در آب‌های آزاد به غواصی بپردازید.

 

این درجه بندی شامل آب های اسیدی نمی‌شود، و اگر آب از لحاظ شیمیایی اسیدی و خورنده باشد تحت هر عمق و فشاری خاصیت مهر و مومی که منجر به ضدآب بودن ساعت می‌شود را از بین می‌برد.

 

کرنومتر

بدیهی ترین ویژگی در ساعت های ورزشی شمارش ثانیه هاست، این ویژگی نه تنها در ساعت های ورزشی بلکه در بسیاری از ساعت مچی های معمولی نیز قرار داده شده است.

نام دستگاهی که این ویژگی را پشتیبانی می‌کند در واقع کرنوگراف است ولی در مکالمات روزمره به کرنومتر شهره شده است، بعضی اوقات در مشخصات ساعت های ورزشی علاوه بر ثانیه شماری به یک ویژگی دیگر به نام LAP Timer (دامان) نیز اشاره می‌شود که فعالیت آن در واقع بدین گونه است که در این دستگاه (یا ساعتی که مجهز به این قابلیت باشد) می‌توان در حین شمارش ثانیه ها بدون نگهداشتن شمارش یک زمان مشخص را ثبت و نگهداری کرد.

ساعت ورزشی Garmin

نشان دهنده ضربان قلب

یک ساعت استاندارد با کرنومتر و نمایش دهنده ضربان قلب تمامی اطلاعاتی که برای یک برنامه ریزی سلامت نیاز دارید را در اختیارتان قرار می‌دهد.

زمانی که به دنبال ساعتی می‌گردید که نیاز دارید این ویژگی را داشته باشد، سعی کنید ساعتی را انخاب کنید که اطلاعات را بر حسب داده های سفارشی در اختیارتان قرار می‌دهد، یعنی قد، وزن، سن و فاکتورهای دیگر را گرفته و بر این اساس نتایج را اعلام کند. با این اطلاعات حتی می توان محدوده هدف ضربان قلب را نیز با دقت مشخص نمود.

مطمئن شوید که ساعت ورزشی‌ای که تمایل به خرید آن را دارید همان‌طور که از میزان کافی باتری برخوردار است از مقدار حافظه‌ی کافی نیز برخوردار باشد، به طور مثال ساعت ورزشی Timex Road Trainer دارای 50 لَپ (LAP) می‌باشد و باتری آن تا 3.5 سال به صورت مداوم کار خواهد کرد.

ساعت ورزشی پلار      ساعت ورزشی سانتو

 

ردیاب GPS

اکثر نمونه‌های ساعت های ورزشی این روزها از تکنولوژی GPS پشتیبانی می‌کنند، به وسیله ردیاب GPS می‌توان:

1) موقعیت جغرافیایی موجود را مشخص نمود.

2) فاصله‌ای که پیموده‌اید را مشخص کرد.

3) بالاترین و میانگین سرعتی را که حین پیمودن مسیر تجربه کرده اید را مشخص نمایید.

4) سرعت حرکت حال حاضر را مشخص نمود.

5) مسیر حرکتی را که از نقطه ابتدا تا انتها پیموده‌اید را مشاهده کنید.

و اطلاعاتی دیگر که در حین ورزش هایی نظیر کوه نوردی و دوچرخه سواری و ... مورد نیاز است.

ساعت ورزشی گارمین

به طور مثال شرکت Garmin نمونه‌هایی را ارائه داده است که می‌توانید در آنها در فواصل مشخصی که تعیین می‌کنید سرعت خود را چک کنید.

 

خیلی از این ویژگی‌ها به همراه وسایل جانبی کار می‌کنند، مثل سنسور پا (Foot Pod) که برای شمارش گام ها در دقیقه استفاده می‌شود و بر روی بندهای کفش نصب می‌شود.

و یا به همراه نرم‌افزاری که به شما اجازه مشاهده ریز فعالیت های انجام شده را می‌دهند.

 

کیفیت

ممکن است به ساعت ورزشی‌ای با تمام این مشخصات بر بخورید که تا به حال چیزی از نام برند آن به گوشتان نخورده باشد، با این حال ممکن است ساعتِ خوبی باشد.  ولی پیش از اقدام به خرید آن کمی تحقیق در اینترنت پیرامون آن و مشاهده رتبه دهی‌ها و نظرات مردمی که نمونه‌ای از آن را خریده‌اند واجب است. از وارانتی و گارانتی ای که شرکت سازنده و یا فروشنده به شما می‌دهد مطلع شوید. یک ساعت ورزشی خوب می تواند تا صدها هزار و حتی میلیون تومان قیمت داشته باشد.

به احتمال زیاد نام سازنده های ساعت زیادی می‌دانید مانند Casio، Tissot و Seiko،که تعداد کمی از برندها هستند، ولی هنوز برندهای زیادی هستند که از شهرت کم‌تری برخوردارند و شاید به گوش شما نخورده باشند مانند: Garmin ،Suunto ،Adidas ،Polar و Nike. 

این برندها برند ساعت‌های ورزشی هستند و معروف ترین ساعت هایی که ورزشکاران به دست می‌کنند را تولید می‌کنند.

 

خرید ساعت ورزشی

اگر قصد خرید اینترنتی ساعت ورزشی را دارید مراقب باشید. نمونه های تقلبی از برندهای معتبر ساعت سازی کم نیستند.

از طریق اینترنت می‌توانید نمونه‌ای مناسب با ویژگی های مناسب را انتخاب نمایید و به نزدیک‌ترین فروشنده آن ساعت به خود سر بزنید که هم قبل از خرید کردن نمونه‌ی آن را به دست انداخته و از راحتی آن بر روی دست خود اطمینان حاصل کنید و هم نحوه کار با ویژگی های مختلف آن را جویا شوید.

همچنین می‌توانید از فروشنده نیز سوال‌هایی را بپرسید که شما را در انتخاب بهتر راهنمایی‌های موثری کند،مثل:

• آیا به همراه ساعت لوازم جانبی خاصی وجود دارد که شما در جریان آن نباشید؟ مثل کمربند ضربان قلب، شارژر، سنسور پا (برای ویژگی شمارش گام) و ...

• در صورت پیش آمدن مشکل خرابی برای ساعت، تعمیر در همان فروشگاه صورت می‌گیرد و یا به تعمیرگاه ثالثی فرستاده می‌شود؟

• آیا فوت و فن یا لِم خاصی در نحوه استفاده از ساعت وجود دارد که شما از آن مطلع نباشید؟

• چه نکاتی را در استفاده از ساعت باید مدنظر قرار دهید تا ساعت چندین سال به خوبی برای شما کار کند؟

• اگر وارانتی ساعت شما شامل تعویض قطعات نیز می‌شود، آیا قطعات در کشور خودتان موجود است و یا از کارخانه تولید کننده در کشوری دیگر ارسال خواهد شد؟

• آیا فروشگاه خود گارانتی خوبی برای ساعت ارائه داده است؟ (جزئیات گارانتی را مطالعه کنید)

• سیاست‌های فروشگاه در قبال بازپس‌گرداندن ساعت به فروشنده در صورت عدم تمایل به آنچگونه است؟

 

 

امیدواریم با دانستن این مشخصات ساعت ورزشی، خرید این محصول برای شما کمی آسان‌تر شده باشد.

گردآوری توسط تیم فنی کالاگرد